Польський майстер допоможе українцям відновити “Козацький хутір” недалеко від Чигирина

 
Польський майстер допоможе українцям відновити “Козацький хутір” недалеко від Чигирина

Польський майстер Ян Жонса приїхав до Черкащини, щоб допомогти краєзнавцям відновити етнографічний комплекс «Козацький хутір». Майстер з укладання очеретяної покрівлі, Ян радо ділиться своїм досвідом з місцевими волонтерами.

Фото: incognita.day.kiev.ua
Фото: incognita.day.kiev.ua

В історичному краї на Чигиринщині майстер Ян Жонса відпочиває душею і набирається сил. Він повертає до життя будинки етнографічного комплексу «Козацький хутір», розповідається в сюжеті каналу «Факти ICTV». Ян каже, що у цього місця є душа і він хоче її зберегти.
Ян не молодий, йому шістдесят один рік. Чоловік цікавиться історією козацтва та вже понад 20 років укладає покрівлі будинків, побудованих у традиційному українському стилі. Дізнавшись, що на Черкащині 12 років волонтери відновлюють будинки і старовинний хутір, Ян вирішив допомогти ентузіастам і вже кілька тижнів відновлює покрівлі будинків.


«Козацтво — це мене завжди цікавило. Я приїхав, побачив цей заповідник і подумав — чому б не зробити? Це не тільки для мене, це для наших дітей. Це спільна культура, спільна історія», — говорить Ян.

Дахи, які робить майстер Ян, повністю ручної роботи. Очерет скошують, пов’язують в снопи, висушують, після чого нарізають і укладають на дерев’яні рейки. Виходить екокрівля — без хімікатів чи обробок і до того ж дуже міцна — може простояти 70—80 років. Взимку в будинку з таким дахом тепло, а влітку відчувається прохолода.

У ХVII столітті запорізький козак Стеценко побудував хутір-зимівник. Назва села Стецівка походить якраз від його імені. Згодом будинки почали руйнуватися, але не втратили свою історичну цінність. За їх збереження і борються місцеві волонтери. На сьогодні вони вже відновили кілька комор і два будинки.
«В одній половині будинку буде етнографічна експозиція, а в інший люди зможуть пожити в етносередовищі», — говорить директор історико-культурного заповідника «Чигирин».

Фото: chigirin-travel.ck.ua
Фото: chigirin-travel.ck.ua

У цій місцевості є й козацька церква кінця ХVIII століття. Держава не може виділити кошти на її зовнішнє відновлення і внутрішнє декорування. Тому ентузіасти покладаються тільки на свої сили. Вони планують відновити поселення з дванадцятьма будинками, а для цього потрібно близько 5 млн грн.

Джерело: epochtimes.com.ua

Польський майстер допоможе українцям відновити “Козацький хутір” недалеко від Чигирина