Влучно:

Свято треба завжди носити з собою. (с) Ернест Хемінгуей

10 найбезглуздіших наукових досягнень, які отримали Шнобелівську премію 2017

10 найбезглуздіших наукових досягнень, які отримали Шнобелівську премію 2017
Вам сподобалася ця стаття? Поділіться з друзями!
Подобається?
 

14 вересня у Гарвардському університеті вже 27-й раз вручили Шнобелівську премію за найбільш сумнівні досягнення в науці

Щороку справжні нобелівські лауреати збираються в Гарварді, щоб нагородити ентузіастів та науковців за різні сумнівні праці та винаходи, які претендують на науковість, але не мають очевидного практичного застосування чи цінності.

Фізика

Премію в галузі фізики отримав Марк-Антуан Фардін за роботу “Про реологію кішок”. В ній учений з’ясовував, чи може кішка одночасно перебуває в рідкому і твердому агрегатному стані.

Його дослідження грунтувалося на викладених в інтернеті фотографіях кішок, які забиралися в відра, та безліч інших ємностей куди вони б не мали влізати за об’ємом. Фардін встановив, що більш дорослі кішки “розтікаються” швидше, ніж кошенята.

Економіка

Австралійці Меттью Роклофф і Ненсі Грір отримали премію в цій області після того, як з’ясували, що гравці в казино схильні робити менш високі ставки після того, як потримають в руках крокодила.

Вони провели дослідження, в ході якого більше сотні піддослідних (62 чоловіки і 41 жінка) повинні були робити ставки в електронній версії ігрових автоматів. Деяким з них перед цим пропонувалося потримати в руках крокодила. Щелепи рептилії були надійно зав’язані, проте вона все ще могла подряпати когось.

В ході експерименту вчені встановили, що ті, у кого тісне сусідство з крокодилом викликало негативні емоції, робили менші ставки ніж ті, кому знайомство з рептилією сподобалося. Дослідження показали, що мозок сприймає нервове збудження від контакту з небезпечною твариною як сигнал про везіння в грі.

Анатомія

Джеймс Хіткот з Велика Британія відкрив, що після досягнення 30 років вуха людини починають збільшуватися в розмірах приблизно на два міліметри кожне десятиліття. Дослідження було проведено ще в 1995 році і називалося “Чому у людей похилого віку великі вуха?”.

Біологія

Група вчених з Японії, Бразилії та Швейцарії досліджувала, як у комах роду Neotrogla самки і самці міняються статевими ролями. У печерних сіноїдів самці мають вагіни, а самки – пеніси, які складають до 15% загальної довжини їх тіла.

При спарюванні, яке триває до 70 годин, самка вводить гіносому (пенісовий відросток) в фалосому (трубковидну вагіну). Вчені припустили, що завдяки цьому самка може утримувати партнера стільки, скільки їй потрібно. Це єдиний відомий нині рід, в якому так сильно змінилися анатомія та статеві ролі.

Гідродинаміка

Команда з США та Південної Кореї отримала премію за те, що з’ясувала, як не розплескувати каву при ходьбі. Виявилося, що це сильно залежить від того, в якій ємності знаходиться напій, і з якою швидкістю пересувається людина, яка його несе.

Так, кава у келиху для вина при повільній ходьбі сильно розплескувалася, а при швидкій напій лишався майже нерухомим. У випадку зі звичайною чашкою все було навпаки.

Щоб зменшити ризик розлити напій, вчені рекомендують обхопити чашку долонею зверху. Окрім цього, ефективним вирішенням проблеми виявилася ходьба задом наперед. Щоправда, при цьому зростає ризик спіткнутися або зіткнутися з кимось.

Харчування

Премію в галузі харчування отримали Фернанда Іто, Енріко Бернар, і Родріго Торрес (Бразилія, Канада, Іспанія) за першу наукову доповідь про наявність людської крові в раціоні кажанів виду мохноногих вампірів.

Вивчивши послід тварин, що мешкають на північному сході Бразилії, вчені встановили, що в ньому присутня ДНК не тільки тварин, а й людини. Вони припустили, що зменшення кількості диких птахів в регіоні змушує нічних мисливців нападати на худобу і місцевих жителів.

Медицина

Французькі нейробіологи отримали премію, довівши, що в мозку у деяких людей існує особлива область, яка відповідає за огиду до запаху і смаку сиру. Вчені провели МРТ мозку більше ніж для 300 піддослідних. Під час процедури людям показували фотографії продуктів і пропонували понюхати розчини з відповідними запахами.

У людей, які раніше повідомляли про свою відразу до сиру, більш активними на знімку виявилися бліда куля та чорна субстанція – області мозку, задіяні в системі винагороди.

Пізнання

Премію в області когнітивних наук отримала група вчених з Італії, Іспанії та Великої Британії, які з’ясували, що багато ідентичних (монозиготних) близнюків не можуть розрізнити одне одного на фотографіях.

Акушерство

Премію в області акушерства віддали іспанським вченим, які довели, що плід більш активно реагує на музику, якщо програвати її безпосередньо в піхву матері, а не біля поверхні живота.

Щоб з’ясувати це, вони провели експеримент на 106 жінках. Вираз обличчя та рухи плода при цьому фіксували за допомогою УЗД.

Премія миру

Група вчених під керівництвом доктора Майло Пьюена з Цюріхського університету довела, що гра на музичному духовому інструменті аборигенів Австралії діджеріду полегшує симптоми апное – частих зупинок дихання уві сні – і зменшує хропіння.

Автори дослідження представили дані, згідно з якими постійні тренування в грі на діджеріду значно зміцнюють верхні дихальні шляхи.

25 піддослідних, які страждали від апное, протягом чотирьох місяців грали на інструменті по 5-6 днів на тиждень по 25 хвилин, що дало ефект, аналогічний застосуванню традиційних медичних методів.

Джерело: espreso.tv
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: