Влучно:

Свято треба завжди носити з собою. (с) Ернест Хемінгуей

Тетяна Чернігівська: «Не можна читати дурні книги, говорити з придурками і включати погану музику – мозок пам’ятає абсолютно все»

Тетяна Чернігівська: «Не можна читати дурні книги, говорити з придурками і включати погану музику – мозок пам’ятає абсолютно все»
Вам сподобалася ця стаття? Поділіться з друзями!
Подобається?
 


Висококваліфікований фахівець, вчений зі світовим ім’ям, доктор філології та біології, особа і посол сучасної науки Тетяна Чернігівська в найбільш доступній формі підштовхує, змушує думати зовсім звичайного, непідготовленого слухача в напрямку заданої теми. Розповідає вона емоційно, жваво, захоплююче.
В її лекціях багато цікавого і корисного.


Чому комунікація – це не головне завдання мови, чи небезпечно для мозку відтягувати роботу до дедлайну і чому фраза про те, що нервові клітини не відновлюються, безнадійно застаріла? Про це розповіла Професор Тетяна Чернігівська в ході своєї недавньої лекції.


Те, що нас оточує – породження нашого мозку?

На моє нещастя, мозок тепер модний, його функціями стали цікавитися далекі від науки люди. Я думаю, це пов’язано з тим, що ми хочемо знати, хто ми такі. Нічого складніше, ніж мозок, ми не можемо навіть уявити. Я вже кілька років перебуваю під враженням від фрази академіка Владислава Лекторського «Мозок перебуває в світі, а світ знаходиться в мозку». Які у вас є підстави вважати, що все, що ви бачите, не породження вашого мозку? Для людини з галюцинаціями її бачення – така ж реальність, неможливо довести їй, що чогось немає. Фраза Лекторського небезпечна – незрозуміло, як нам викрутитися. Так що краще про це на ніч не говорити.


Люди – царі планети?

Ми вважаємо, що ми царі природи, кращі за всіх на Землі і такими і залишимося. Але ми зовсім недовго живемо на планеті, наприклад, у порівнянні з дельфінами і їх неймовірним мозком, який ще складніший від нашого. Вони з’явилися 60 мільйонів років тому, а ми – 250 000, що навіть не мілісекунди за еволюційною шкалою, так що пишатися тут особливо нічим. Вже не кажучи про те, що ніхто не стверджував, що це і є кінець еволюції. Неясно, куди саме ми будемо рухатися, чи будуть це кіборги, що дуже ймовірно, або біологічна істота – і тоді очевидно, що розвиватися буде мозок. Не вуха ж.


Людиною ми народжуємося чи стаємо?

У 1970 році вийшов фільм «Дика дитина» геніального режисера Франсуа Трюффо. Сюжет заснований на реальному випадку: з’явився хлопчик років 8-10, він був схожий на людину, але в повній мірі ним не був – ми називаємо таких людей Мауглі, маючи на увазі, що вони сформувалися поза соціумом. Головне питання картини – «Людиною ми народжуємося чи стаємо?» Тобто потрібно для цього працювати чи цей статус дається по праву народження? Не буду переказувати фільм, але нічим хорошим історія не закінчилася – ми так влаштовані, що певні процеси повинні відбуватися в свій час. Це стосується мови та інших вищих функцій.


Кілька років тому я була в передачі «Школа лихослів’я» у двох змій – Тетяни Толстої та Дуні Смирнової. Друга швидко знітилася, а бойова Тетяна Микитівна сказала дуже розумну річ: «Порівняємо геном з кавоваркою, вона вже ваша і стоїть на кухні. Але щоб вона запрацювала, потрібно: а) налити воду; б) покласти кави; в) натиснути на кнопочку; в іншому випадку нічого не станеться ». Вона потрапила в саму точку: якщо гени погані, нічого вдіяти не можна – не пощастило так не пощастило. Але якщо ти народився і у тебе все в порядку, це ще не все, необхідно вчасно потрапити в соціальне і мовне середовище і тільки завдяки цьому стати людиною.
Що таке «вчасно»? Це, звичайно, розмите поняття – краще, якщо це станеться до трьох років, але необхідно – до шести. Є два гравці: гени і досвід, який дасть або не дасть вродженим здібностям реалізуватися. Можна народитися Моцартом, але ніколи ним не стати.

Загальний для всіх людей генетичний механізм

Зараз на Землі приблизно 6 000 мов, вони сильно відрізняються один від одного по структурі, але об’єднує їх загальний генетичний механізм, який дозволяє будь-якій здоровій дитині оволодіти рідною мовою. Її мозок повинен зробити величезну роботу, розшифрувати складний код. Дитина потрапляє в мовне середовище і повинна її декодувати, мозок пише сам собі підручник – і ми б дуже багато віддали, щоб подивитися, як це насправді відбувається. Якби нам це вдалося, змінилися б виховання і освіта. На те, щоб зрозуміти, як це діє, спрямовані всі зусилля когнітивних наук на даний момент, тому що від цього залежить все інше. Той, хто виграє в цій грі з мозком, отримає все відразу – але я не думаю, що це можливо.

Чи є ген пам’яті?

У людини є величезна кількість генів, які працюють на мозок, саме він – результат всієї еволюції. На цю тему є багато безглуздих книг і спекуляцій: люди шукають ген пам’яті, мислення, але це все мура, кожен, хто має хоча б початкову освіту, розуміє, що такі складні речі не можуть бути пов’язані лише з одним геном.

Як з’явилася свідомість?

Ми знаємо, що є 49 ділянок в мозку, де з якоїсь причини еволюція сильно прискорилася – зміни відбувалися в 70 разів активніше. З якого дива – невідомо, можна, звичайно, почати розповідати казки про інопланетян або Творця, якому набридло дивитися на всю цю тяганину, і він вирішив підправити ситуацію. Але факт залишається фактом: наші головні зони, тобто лобові і фронтальні відділи, які відповідають за складне мислення і мову, стали стрімко розвиватися.


Я знову задам дурне питання: а навіщо ми знадобилися всесвіту? У нього все в порядку, електрони і планети знають, як крутитися. Навіщо природі потрібна було істота, яка буде пізнавати її закони? Нічого хорошого ми не зробили, багато погубили і продовжуємо це робити. І навіщо ми почали усвідомлювати себе як особистість? Можливо, система розвивається і ускладнюється до якогось порогу, на якому автоматично з’являється свідомість. І якщо це так, то у нас немає ніяких підстав вважати, що у штучного інтелекту, в який ми так необачно граємо, вона не з’явиться.


Мозок зберігає всю інформацію, повз яку він пройшов, пронюхав, спробував, випив і так далі, все це лежить у вашій голові

Чому мозок пам’ятає абсолютно все

Кожен з нас народжується зі своєю нейронною мережею, більш того, у маленьких дітей нейронів більше, ніж у дорослих, тому що за непотрібністю вони зникають. Далі на цій нейронній мережі пишеться текст нашого життя. Коли настане момент зустрічі з Творцем, кожен свій текст пред’явить, і там буде видно все: що їв, пив, з ким спілкувався. Якщо немає хвороби Альцгеймера або Паркінсона, то мозок зберігає всю інформацію, повз яку він пройшов, пронюхав, спробував, випив і так далі, все там лежить. Якщо ви цього не пам’ятаєте, це не означає, що цього немає в мозку.


Є безліч способів це довести, найпростіший з них – гіпноз. Тому я постійно говорю: не можна читати дурні книги, спілкуватися з придурками, слухати погану музику, їсти неякісну їжу, дивитися бездарні фільми. Якщо ми з’їмо на вулиці шаверму, зі шлунка її можна буде вилучити, а ось з голови – ніколи, що впало, те пропало.


Чому мова – це порятунок?

Людська мова – це порятунок для нас, на кожну наносекунду припадає дика кількість інформації звідусіль: зір, слух, тактильність, смак, запах, це суцільний потік. Мова – це один з інструментів протидії цьому кошмарному хаосу, тому що вона дає нам можливість розкладати все це по коробочках. Саме вона організовує класи та концепти. 99% людей вважають, що мова – це комунікація, але, схоже, що це не головна її задача. Найбільший світовий лінгвіст Ноам Хомський упевнений в тому, що мова була створена не для комунікації, а для мислення, а спілкування – це вже побічний продукт.
Для комунікації важливо, щоб було отримано саме те, що передано, тому ідеальний її варіант – це азбука Морзе. Мова ж неймовірно багатозначна, в ній одні і ті ж слова мають протилежні значення в залежності від слухача. Це означає, що для комунікації вона погана.


Де в мозку знаходиться пам’ять?

Людська мова влаштована не так, як інші види комунікації на Землі: вона складається з найдрібніших елементів, які складаються в склади, морфеми, слова і так далі. Науки, якими я займаюся, намагаються зрозуміти цю структуру. Наприклад, які у мене є підстави вважати, що є іменники і дієслова? При цьому, працюючи з хворими, я бачу, що одна їх частина забула дієслова, а інша – іменники. Це доводить, що цим займаються різні зони.
При цьому, кожна частина мозку виконує своє завдання, але працює він завжди цілком. Пам’ять в ньому знаходиться всюди. Розмови про те, що ми використовуємо 5% або 10% – це дурниці. Це величезна нейронна мережа, вона ніде не локалізована і динамічна. Одну і ту ж річ не можна згадати двічі, тому що вдруге ви відтворюєте останній процес згадування. Цей файл вже перезаписаний і буде робити це знову.

Одну і ту ж річ не можна згадати двічі, тому що вдруге ви відтворюйте останній процес згадування


Чи небезпечні для мозку великі навантаження?

В рамках одного з проектів ми дивилися, що відбувається в мозку під час інтенсивної роботи, коли він повинен з великою швидкістю виконувати різні завдання. Ми зрозуміли, що він переходить в страшний стан, коли чим гірше, тим краще – помірні дози стресу для нього корисні. Всі ми боремося зі страшним звіром дедлайном. Коли у мене залишаються останні години, я мобілізуюся і все роблю. Але якщо це можна було зробити за такий короткий час, чому я не зробила це позавчора? Навіщо потрібно було влаштовувати цю ядерну війну? Але, значить, особисто мені (а це індивідуальні речі) потрібно, щоб як слід притиснуло. Так не у всіх, звичайно – але з собою потрібно познайомитися.

Нервові клітини – відновлюються

Деякі все ще повторюють, що нервові клітини не відновлюються, але це неправда. Все залежить від того, чи змушуєте ви мозок постійно працювати – вам регулярно має бути важко. Якщо не давати м’язам навантаження, вони атрофуються, і з мозком те ж саме. Він не повинен розслаблятися, інакше буде біда. Якщо ви займаєтеся напруженою інтелектуальною роботою, то можете відсунути Альцгеймер на роки. Все залежить від вас: навчання змінює мозок фізично, збільшується щільність нейронної мережі, поліпшується її якість, ростуть дендрити і аксони. Мене запитують: «А кава впливає на мозок?» Звичайно, так – впливає і кава, і зелений чай, і віскі, абсолютно все.

Автор – Ксенія Морозова

За матеріалами

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: