Влучно:

Свято треба завжди носити з собою. (с) Ернест Хемінгуей

Що означають візерунки на вашій вишиванці? Символіка жіночої вишивки

Що означають візерунки на вашій вишиванці? Символіка жіночої вишивки
Вам сподобалася ця стаття? Поділіться з друзями!
Подобається?
 

Кожен візерунок, кожна деталь на традиційній українській вишиванці мала своє значення і призначення. Тут не було зайвих та безсенсовних елементів, у кожної квітки була своя роль: оберегова, значеннєва чи сакральна. Багато які з цих елементів перекочували й на сучасні жіночі вишиванки. Тож яке значення мають усі ці елементи?

Троянда

trojanda-ruzha

Троянда, або Ружа – один із найпопулярніших візерунків на жіночих вишиванках. Квітка символізує Сонце. Ось чому друга назва троянди ружа (походить від древнього слова «Ра», а також від «руда» – у давнину так казали на кров). Зазвичай орнамент з ружами був у вигляді безперервної смуги повторюваних елементів, які символізували неперервність руху Сонця та постійне оновлення. Троянди, зібрані в геометричному візерунку і сполучені ланцюжками символізують порядок, що панує у Всесвіті, де троянди виконують роль зірок. А ще ця квітка є символом любові та милосердя. Цей орнамент був широковживаним в усіх регіонах України. Пишні ружі рясно розквітали на сорочках і рушниках багатьох областей.

Мак

mak

Мак – квітка, що оберігає від зла та є символом збереження роду. Саме тому маківки святять у храмі та посипають зернятками маку людей, худобу, подвір’я для надійного захисту від пристріту. А ще квітка маку – це пам’ять про пролиту кров воїнів (за народними повір’ями, на полі, де пролилася кров, навесні мають розквітнути дикі маки). Також мак символізує пам’ять роду про загиблих бійців. Ці квіти прикрашали вишиванки дівчат з роду загиблого воїна, а також впліталися в їх віночки, що означало їх родову пам’ять і обіцянку продовжити і зберегти рід.

Ромашка

romashka

Ромашка– квітка кохання (усім відоме ворожіння на ромашці «кохає-не кохає»), символ любові, ніжності, вірності та Сонця (золота серединка квітки так схожа на маленьке сонечко). А ще квітка символізує чаклунське зілля любові. Наші пращури вірили в магічну силу ромашки, в тещо відвар з нею може приворожити. ромашку магічною силою.

Калина

kalyna

Калина– символ вогняної трійці: Сонце, Місяць та зірки, символ українського роду. Назва походить від назви Сонця – Коло. Червоні кетяги калини – це символ крові та безсмертного роду. Саме тому її часто зображали на весільних рушниках та жіночих вишиванках (бо жінка – хранителька роду, вона передає з покоління в покоління знання).

Барвінок

barvinok

Барвінок– символ молодості, активності та розвитку, а ще вічності буття і життєвої сили, провісник весни. Барвінок прикрашає весільні рушники (є красива легенда про кохання юнака Бара та дівчини Вінки), а ще барвінок обов’язковий елемент весільного віночка молодої в багатьох регіонах України, як символ вічного кохання (як ілюстрація «доки смерть не розлучить вас»). Хрещатий барвінок також єднання живих людей з їх предками, котрі відійшли у вічність.

Чорнобривці

chornobryvtsi

Чорнобривці – символ материнської любові та захисту. Ці квіти мати вишивала і на першій дитячій сорочечці (щоб захисти дитя від усього злого), і на рушниках, що давала в далеку дорогу. Чорнобривці уособлювати прагнення матері захистити своє дитя. Також цей елемент зустрічається і на весільних рушниках – несе обереговуфункцію захисту молодої родини.

Братчики

bratchyky

Братчики– символ скромності, стриманості, смутку. За давньою легендою братчики – це брати-сироти, що не витримали знущань мачухи, та спалили мачуху з доньками і самі загинули у вогні. За християнською традицією братчики символізували Святу Трійцю. Візерунок з цими квітками часто зустрічався на парних вишиванках молодят, як символ єднання та неподільності.

Соняшник

sonjashnyky

Соняшник– символ Сонця, праці, сили та добробуту. А ще квітка соняшника уособлює Батьківщину, рідну домівку – як квітка повертає голову до сонця, так і людина лине думками до рідного. Саме тому рушники з соняхами давали тим, хто вирушав у далеку дорогу, як нагадування про місце, де на тебе чекають.

Мальва

malvy

Мальва –символізує любов до рідної землі, до свого народу, до батьківської хати. Уособлює духовне коріння людини, спадщину предків. Вважається оберегом роду та дому від пристрітів. Наші пращури вірили, що у квітках мальви живуть душі померлих родичів, які охороняють живих від зла. Тому квіти мальви на вишиванці давали захист роду людині, що її носила.

Волошки

voloshky

Волошки – символ сталості та вірності. Ці квіти на жіночій вишиванці душевну красу, праведність та святість, душевну чистоту, скромність. Волошка вважається оберегом від злих духів, лихої долі та витівок лукавого.

Виноград

vynograd

Виноград – оберіг сім’ї та родючості. Візерунки з виноградною лозою та гронами символізують щасливе сімейне життя, радість народження дитини. Цей візерунок був популярний на теренах всієї країни. Йог о зображали і на жіночих, і на чоловічих сорочках, і, звісно ж, на весільних та родинних рушниках.

Лілея

lileja

Лілея– символ дівочої ніжності, чистоти, чарівності. Традиційно лілею зображають у вигляді трьох елементів: квітка, бутон і листя, що символізує триєдність: зародження життя, його поступовий розвиток і нескінченний розквіт. Іноді над квіткою лілеї вишивають краплі роси, що символізують запліднення. Лілея вважається жіночим символом, тому її зображення характерне виключно для дівочих та жіночих вишиванок. У народних легендах квітка лілеї –символ дівочих чарів, чистоти та цноти.

Колосся пшениці

kolosky

Колосся пшениці– символ краси життя, щасливого добробуту, тілесного і духовного багатства. За народними повір’ями пшеничне колосся уособлює молоду дівчину, наречену. Саме тому весільний коровай (що печеться з пшеничного борошна) часто зображають на весільних рушниках південних регіонів, а вишитими колосками оздоблюють дівочі вишиванки.

Незабудки

pavyni-vichka-nezabudky

Павині вічка, або незабудки – символ пам’яті та вірності. Ці ніжно-блакитні квітки дівчата вишивали на своїх сорочках, як нагадування про коханих, що знаходяться десь далеко, та на сорочках хлопців з побажанням «не забувай мене».

Берегиня

beregynja

Берегиня – символ дерева життя, природи. Найчастіше зображується у вигляді невеличного квітучого деревця у горщику. Це символ матері-природи та жінки-матері. Хранительку вишивали на рушниках та сорочках, щоб підкреслити зв’язок з родом та захист, що його дає рід.

Квітка Матері Божої

kvitka materi bozhoi

Квітка Матері Божої, або рожечка – символ Богородиці, символ жіночого та чоловічого начала. Зображується у вигляді восьми променевої зірки, що утворюється поєднанням прямого (чоловіче начало) та косого (жіноче начало) хреста. Цей символ часто зображують на іконах, а також на весільних рушниках, як символ єднання чоловіка та жінки.
А які символи вишиті на вашій сорочці? Що вам відомо про них?

Статтю підготовлено спеціалістами магазину etnoxata.com.ua

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: