Влучно:

Свято треба завжди носити з собою. (с) Ернест Хемінгуей

Хочете отримувати користь від каші – замочуйте крупи!

Хочете отримувати користь від каші – замочуйте крупи!
Вам сподобалася ця стаття? Поділіться з друзями!
Подобається?
 

Дієтологи наполегливо рекомендують перед приготуванням не просто промивати крупи, а замочувати їх на тривалий час. Таким чином з круп видаляються небажані для організму сполуки, і каша вийде корисною і ситною. Ось як можна підготувати крупу до кулінарної обробки.

Виявляється, крупи, які призначаються для приготування каші, необхідно попередньо підготувати до кулінарної обробки. Як саме? Їх слід обов’язково замочувати. Таким чином каша набуває корисних якостей. Популярні ж сьогодні різноманітні каші зручного, миттєвого приготування, різні пластівці не наповнюють організм поживними сполуками, а, навпаки, вимивають їх.

Крупи необхідно обов’язково замочувати

Перевагу слід віддавати кашам з цільної крупи (не подріблені і не пластівці). У цільних крупах присутня зернова оболонка, корисна для організму. Зерна без оболонки містять менше харчових волокон, вони мають більш високий глікемічний індекс. Цілісні крупи завдяки харчовим волокнам більш корисні для шлунково-кишкового тракту.

Більшість круп перед приготуванням рекомендується замочувати, каша від цього стане кориснішою. Таким чином буде потрібно менше часу на термічну обробку, і в каші збережеться більше цінних речовин.

При замочуванні круп:

 • Ліквідуються небажані домішки і лушпиння.
 • Розм’якшується клітковина.
 • Каша приготується швидше.

Але існують 2 ключові причини чому слід замочувати крупи:

 • Процес замочування знижує концентрацію фітинової кислоти. Зазначений небезпечний антінутріент присутній в крупах, тим більше, цільнозернових. Фітинова кислота має властивість блокувати всмоктування кишечником вітамінів комплексу В, мікроелементів фосфору (Р), цинку (Zn), кальцію (Ca), магнію (Mg) і заліза (Fe). Залізо, наприклад, недостатньо добре засвоюється, якщо крупа не була попередньо замочена. Але це ще не все. фітинова кислота не заважає ферментам шлунка ефективно діяти, тому і білки погано засвоюються.

З цієї причини ваші улюблені цільні крупи слід перед кулінарною обробкою (варінням) замочити у воді, з соком лимона / яблучним оцтом. Кисле середовище активує ферменти крупи – фітазою, руйнують шкідливу фітинову кислоту.

 • Вимивається надлишок крохмалю. Крохмаль – ключове джерело вуглеводів в кашах. Замочування допомагає частково вимивати “легкі”, небажані для організму, форми крохмалю.

Крім того:

 • Якщо крупи замочувати, це збагачує їх вітамінами, мікроелементами, ферментами, частково руйнує глютен, лектини та інші антинутрієнти (про фітинову кислоту згадувалося вище).
 • Внаслідок попереднього замочування приготована каша перетравлюється і засвоюється організмом ефективніше. Замочування зернових рекомендуються і особам, які мають харчові алергії.

Термін замочування пов’язаний з концентрацією в крупі антинутрієнтів.

Рекомендований час для замочування деяких круп (в годинах):

 • Овес / пластівці – від 8 до 12
 • Спелт, жито – 8 год.
 • Рис (коричневий) – 12
 • Рис (білий) – 9
 • Перловка – 6
 • Гречка – 5
 • Пшоно – 5
 • Кінва, амарант – 3

Технологія замочування не представляє нічого складного. Вам буде потрібна тепла фільтрована вода, природний окислювач (яблучний оцет, сік лимона, кефір) і час. Господині зазвичай замочують крупу з вечора.

Як потрібно правильно замочувати крупу:

 1. Приготувати потрібний обсяг води для повного покриття крупи, 1 ст. л. зазначеного вище окислювача (сік лимона або оцет з яблук) на кожну склянку води.
 2. Викласти крупу в попередньо підготовлену ємність, залити розчином, накрити кришкою.
 3. Відправити в досить тепле місце.
 4. Бажано не вживати при цьому посуд із пластику. Шкідливі сполуки з синтетичного матеріалу можуть вступати в реакцію з крупою. Така каша виявиться дуже шкідливою для здоров’я.
 5. Для активації ферменту фітазою буде потрібно близько 12-18 год.

Дикий, білий рис, гречана крупа і пшоно мають в складі малу концентрацію фітинової кислоти, і їх замочують на більш короткий час (досить буде 7-9 годину.).

Витримавши час замочування, слід добре промити крупу, щоб максимально видалити з неї шкідливі домішки. Далі залити крупу чистою водою в обсязі, необхідному для конкретної каші. Тепер можна готувати цю ситну і корисну страву. Смачного!

За матеріалами

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: