Влучно:

Свято треба завжди носити з собою. (с) Ернест Хемінгуей

“Терпиш більше, ніж живеш” – дуже корисно прочитати, щоб не було пізно

“Терпиш більше, ніж живеш” – дуже корисно прочитати, щоб не було пізно
Вам сподобалася ця стаття? Поділіться з друзями!
Подобається?
 
Ілюстрація John Larriva

Якось я два роки прожила без гарячої води. Точніше, на кухні вона текла, а ось у ванній ледь капала, так що неможливо було прийняти душ, тільки терпляче наповнити ванну приблизно хвилин за сорок. Оскільки митися хочеться вранці та ввечері, кожен із членів сім’ї щодня витрачав на це півтори години. Зрозуміло, коли проблема тільки виникла, я попросила чоловіка викликати сантехніка, але він сказав: «Старі труби, орендована квартира, чого ти хочеш? Ми ж не станемо влаштовувати капітальний ремонт і довбати стіни? Давай якось так».

І ми стали жити якось так. Не пам’ятаю, чому я вибухнула, але одного разу раптом влаштувала потворний скандал, після якого сантехнік був викликаний. Майстер прийшов за п’ять хвилин, і я подумала, що все безнадійно. Відкрила кран, і звідти ринув потужний струмінь рудої води. Виявляється, у трубі зібралася іржа, знадобилося кілька разів постукати, і затор зник. Розумієте? Два роки без гарячої води – один дзвінок та кілька рухів.

Я легко готова визнати, що справа в нашому особливому невігластві, але схожі історії я спостерігаю напрочуд часто.

Друзі десять років жили в незатишній тісній квартирі, де вічно бракувало місця. Вони її так не любили, що навіть не хотіли ремонтувати. Зрештою, плюнули на все і вирішили переїхати, хоча дуже любили свій район. Стали збиратися і виявили поклади старих речей: одяг, дбайливо складений у валізи і прибраний на шафу; антресолі, забиті матеріалом для ремонту, що не відбувся; полиці, заставлені нерозпакованими коробками з книгами і бозна-яким дрібним сміттям – від незакінченого рукоділля до сувенірів з давніх поїздок; комору з бабусиним килимом, розкладачем та зламаною пральною машинкою.

Виявилося, в будинку безліч темних кутів, з яких викидали пил, але ніколи туди всерйоз не заглядали і не розбиралися. Вони раптом з’ясували, що їхні найпотрібніші речі вмістяться в кілька сумок, а ті вісімнадцять мішків поїдуть на смітник. Знаєте, коли я заїхала до них, жінка плакала. Тому що зрозуміла: ці десять років вона могла жити набагато затишніше і просто щасливіше.

Але є люди, які примудряються на тих самих умовах існувати у власному тілі.

Болить. Болить голова, несильно, але рік у рік, дні нездужання складаються в місяці, але все можна терпіти і з усім змиритися. Тому що мігрень не лікується, ми знаємо. А потім людина раптом потрапляє до лікаря і виявляє, що ситуація виправляється (ні, не гільйотиною, але якимись препаратами, крім знеболювальних). І можна було не мучитися стільки часу. Те саме відбувається з психологічними проблемами, які неминучі, бо «світ такий», та й ти сам недосконалий.


Люди борються з ними роками, поки не входять у штопор і не виявляють, що багато коригується антидепресантами не тільки «до виносності», але і до цілком пристойної якості життя. Ці два слова – «якість життя» – ключові. Вони не про те, скільки ти заробляєш і де відпочиваєш. Вони про те, скільки тобі доводиться терпіти. З чим треба миритися, як часто зчеплювати зуби, заплющувати очі і не дивитися довкола, поки не стане трохи легше. Неважливо, фізичний біль ти виносиш, незатишок чи стосунки, які чомусь потрібно зберегти.


Якось виявляється, що ти терпиш більше, ніж живеш. І це півбіди, а головне лихо в тому, що дискомфорт разюче часто необов’язковий. «Тільки третього дня індіанець Пильне Око помітив, що у камері немає четвертої стіни».

Добре, якщо рахунок на місяці, а не на десятки років. Будь ласка, перевіряйте на міцність стіни, де ви безнадійно замкнені. Виштовхуйте кожні двері, які виглядають закритими. Пробуйте на зуб нерозв’язні проблеми і нездійсненні завдання, іноді старі ржаві кайдани виявляються не міцнішими, ніж рожеві пухнасті наручники для ceксуaльнuх ігор.

І набагато страшнішим, ніж ваші тривалі проблеми та майбутні зусилля для їх вирішення, може стати розуміння того, що терпіти було не потрібно. Що ви могли бути щасливі набагато раніше, вже багато років, а не тільки зараз, коли нарешті подолали інерцію. І вся та сумна та важка частина життя могла бути зовсім іншою, а ви не знали, і нічого тепер не повернути.

Автор: Марта Кетро

Джерело

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: