Влучно:

Свято треба завжди носити з собою. (с) Ернест Хемінгуей

13 порад, як запам’ятати прочитане

13 порад, як запам’ятати прочитане
Вам сподобалася ця стаття? Поділіться з друзями!
Подобається?
 

Люди, які знають багато різних фактів, дат завжди вражають своїми знаннями. Уміння вести доповіді без допомоги додаткових матеріалів часто видається магією. Але це не магія, а просто мистецтво добре запам’ятовувати інформацію, зокрема і з текстів. Якщо й ви мрієте читати і не забувати прочитане через кілька хвилин, не пропустіть повз увагу поради від Читомо.

Швидко переглянути текст

Більшість людей читає книжку з першого речення й до останнього одне за одним. Але щоб читання було більш ефективним, перед тим, як серйозно взятися за текст, пробіжіться усім текстом, щоб ознайомитися з ним і з його структурою. Дуже часто у книжках основні моменти стисло описано на початку розділу, тож пробігшись ними, можна визначити, на що першочергово потрібно звернути увагу.

З’ясувати, навіщо читаєте

Перед тим, як почати читати, потрібно чітко визначити, яку інформацію ви хочете почерпнути з книжки і навіщо вона вам. Це допоможе чітко зрозуміти, що у тексті є важливим, і не дозволить мозку проігнорувати таку інформацію. Наприклад, якщо у вас у руках величезна наукова праця про динозаврів, а вам треба вивчити тільки про птеродактилів, то сформулювавши мету читання, ви допоможете мозку виокремлювати інформацію саме про них, а на решту не звертати увагу. Таким чином, дані про птеродактилів запам’ятаються краще.

Зануритися у текст

Певно, помічали за собою таке, що іноді, читаючи текст, погляд просто блукає по сторінках, а думки в голові геть про щось інше. Це стається через те, що ви не концентруєтеся на самому тексті і відволікаєтесь на сторонні думки, звуки тощо. Занурення у книжку – це ключ до гарного запам’ятовування прочитаного, адже нічого не відволікає від сприйняття інформації. Потрібно зробити книжку своєю реальністю, і тоді буде легше згадати, про що в ній йшлося. Якщо складно концентруватися на тексті, все навколо заважає, вам можуть допомогти генератори шумів. Вони створюють одноманітний шум, який блокує сторонні звуки, але сам не відволікає.

Читати слова групами

Ще одна порада – читати не кожне слово окремо, а одразу фразами. Це не тільки збільшить швидкість читання, а й дозволить цілісно сприймати інформацію, завдяки чому прочитане залишиться у пам’яті.

Робити нотатки

Всім відомо, що поєднання різних видів пам’яті – зорової, слухової, тактильної тощо – сприяє кращому запам’ятовуванню нової інформації. Тому при вивченні матеріалу бажано його занотовувати, наспівувати, переповідати. Можна записувати коротко тези, малювати схеми, таблички – як вам зручно.

Шукати асоціації

Більшість нової інформації для людини насправді не є новою, вона базується на вже відомих знаннях. Тому якщо пов’язувати те, про що читаєш, з чимось вже відомим, ймовірність запам’ятати врази зростає. Наприклад, можна пов’язувати історичні дати з датами зі свого життя. Також ці зв’язки допомагають мозку, не лише краще запам’ятовувати, а й швидше згадувати нові знання за потреби.

Посилювати враження від прочитаного

Коли ви дуже чимось вражені – ідеєю, звуком, картинкою, – ймовірність запам’ятати це набагато зростає. Тому треба під час читання посилювати враження від тексту. Можна припинити читати і подумати про якусь сцену з книжки, уявити себе героєм роману. Пов’язуйте інформацію зі своїми почуттями (читаючи про змій, відчувайте відразу, про котиків – радість і затишок).

Візуалізувати прочитане

Ця порада перегукується з попередньою. Але візуалізація допомагає не лише уявити прочитану інформацію, а й поєднувати одні дані з іншими, наприклад, обличчя людей з їхніми іменами.

Ніколи не вважати інформацію залегкою

Коли натрапляєте на якусь інформацію, яка вам здається залегкою, ви думаєте, що на неї не варто звертати увагу, бо вона й так запам’ятається. Проте це відчуття оманливе. Як правило, у таких випадках, інформація проходить повз людину. Навіть, щоб запам’ятати найпростіше, треба його повторити. Краще зрозуміло буде з цього прикладу. Якщо ви хочете запам’ятати сторінку, на якій ви зупинилися. Бачите – 44. Думаєте, а, це дуже легко запам’ятати. І закриваєте книжку. Через певний час ви це швидше за все забудете це число. Але якщо звернути увагу, що це дві четвірки, подумки запитати себе, на якій сторінці ви зупинилися і відповісти, шанси згадати це, коли повернетеся до читання, будуть набагато вищими.

Повторювати прочитане

Якщо прочитати текст 10 разів, безперечно, з нього запам’ятається набагато більше інформації. Цей принцип знають усі, особливо на прикладі пісень – спеціально їх не вчите, але після декількох разів прослуховування, запам’ятовуються самі собою. Проте велику книжку не будете перечитувати 10 разів. Для цього можна виділити головні моменти і повторювати лише їх.

Змусити себе згадувати вивчене

Буває, читаєш книжку, ніби уважно, здається, що все запам’ятав, вивчив, та закривши її, нічого згадати не можеш. У такому разі змушуйте себе згадувати прочитане. Як ідея – напишіть окремих папірцях запитання, витягувати їх по черзі і відповідати. Так можна визначити свої «білі плями» у знаннях і перечитати потрібні уривки.

Навчати когось

Якщо не вдається змусити себе пригадати інформацію, спробуйте її розповідати комусь іншому і перевіряти, як людина засвоїла її. Формулюючи запитання, ви будете подумки повторювати на нього відповідь, а також будете готові, коли у вас спитають подібне.

Багато читати і добре відпочивати

І врешті-решт, потрібно часто читати. Це тренуватиме мозок, і запам’ятовувати нову інформацію ставатиме дедалі легше. А також – нормально спати, бо сонна людина не може сконцентрувати свою увагу на читанні, тому слова проходять повз і не залишаються у пам’яті.

Джерело: chytomo.com
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: