Влучно:

Свято треба завжди носити з собою. (с) Ернест Хемінгуей

Краснокутський дендропарк – один із найстаріших дедропарків в Україні

Краснокутський дендропарк – один із найстаріших дедропарків в Україні
Вам сподобалася ця стаття? Поділіться з друзями!
Подобається?
 

Краснокутський дендропарк – один із найстаріших в Україні. – пише igotoworld.com

Закладений 1793 року біологом Іваном Каразіним, братом засновника Харківського університету. Є пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. У парку розташовувався чоловічий Петропавлівський монастир, ченці якого з метою оборони побудували безліч лабіринтів. Їх довжина становить 18 кілометрів. Згодом обитель закрили, але печери й підземні ходи збереглися до наших часів.

Історія дендропарку

1768 року Катерина ІІ подарувала землі, на яких зараз розташований Краснокутський дендропарк, Назару Каразіну. Це був високоосвічений полковник, знав п’ять мов. Саме його син – Іван Каразін, котрого вважають першим ботаніком в Україні, заклав Краснокутський дендропарк, виділивши під нього 17 га землі. На етапі проектування парку автор використав природний рельєф та провів великі на той час меліоративні роботи: побудував тераси, підготував два ставки з особливим кліматом, потурбувався про відведення води. Більшість його творінь збереглися до сьогодні.

У парку були як традиційні рослини, так і теплолюбні субтропічні екземпляри в оранжереї. Іван та Назар Каразіни багато подорожували. Після кожної поїздки привозили додому рідкісні дерева Японії, Америки, Китаю, Канади, Мексики, Бразилії, європейських країн.

1833 року в Краснокутському дендропарку росло 202 види декоративних рослин та близько 600 сортів плодово-ягідних культур.

Після смерті засновника, розвитком Краснокутського дендропарку зайнявся його син – Іван Іванович Каразін. Він збільшив його площу до 46 га, довів кількість видів декоративних рослин до 540, а плодово-ягідних – майже до 1000. Також, розпочав роботи з їх селекції, видавав каталоги саджанців і насіння, створив великий розсадник, де вирощував саджанці для селянських садиб, часто безкоштовно.

У 1917–1921 роках та в наступні десятиліття Краснокутський дендропарк суттєвого занепав: насадження не доглядали, а могили Івана Назаровича та Івана Івановича Каразіних знищили. Маєток розібрали, аби збудувати пожежні сараї та бані.

Тільки 1957 року парк почав відроджуватися: поповнився видовий склад, налагодився обмін насіння з ботанічними садами СРСР. Розвиток та відновлення дендропарку триває і нині.

Що можна побачити в дендропарку

Колекція парку налічує понад 350 видів рослин. Тут можна побачити софору японську, поруч – коркове дерево та лікерна і плакуча горобини. Трохи далі росте кущ ліани, барбариси, канадські ялини, китайський ясен, ялівець віргінський, гігантський сріблястий клен, якому вже понад 200 років.

Популярним є чарівне дерево гінкго. Кажуть, якщо його обійняти, можна дожити щасливим і багатим до 100 років. Краснокутський дендропарк також має олівцеве, корабельне та навіть оцтове дерево.

Крім того, тут можна побачити:

 • «Острів любові» – насипаний ще Каразіними, засаджений плакучими вербами та з’єднаний з основною доріжкою містком;
 • співочі тераси;
 • алеї, озера та цілющі джерела;
 • затишні альтанки;
 • центр інтродукції та акліматизації декоративних рослин.

Краснокутський дендропарк – прекрасне місце для відпочинку в колі сім`ї. Вхід сюди безкоштовний. За невелику плату можна скористатися послугами екскурсовода.

 • Цікаві факти
 • Іван Каразін завіз в Україну близько 50 видів декоративних та плодово-ягідних рослин, які до до цього тут не росли. Так, американський клен вперше з’явився саме в Краснокутському дендропарку. Така ж історія у білої акації, насіння якої перший ботанік виписував із Версаля.

  Як доїхати

  Краснокутський дендропарк розташований в селі Основинцях, що на Харківщині. З Харкова зручно їхати автомобілем: рухатися необхідно автошляху М03 та T2106 у напрямку селища Краснокутськ до місця призначення.

  Read more at: https://ua.igotoworld.com/ua/poi_object/66103_krasnokutsk-dendrological-park.htm?fbclid=IwAR0q4_nTC48DCHIph9F6w5D_a6slHQCfgmsJcsKViT5vFgiDD5zG_QM5g2U

  Джерело: ua.igotoworld.com
  Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: