Влучно:

Свято треба завжди носити з собою. (с) Ернест Хемінгуей

Віктор Франкл про спосіб натхнення та мотивації, який працює завжди і для всіх

Віктор Франкл про спосіб натхнення та мотивації, який працює завжди і для всіх
Вам сподобалася ця стаття? Поділіться з друзями!
Подобається?
 

Відомий австрійський психолог Віктор Франкл звернув увагу на одну дуже цікаву закономірність. Вона лягла в основу його моделі психотерапії і навіть звучить як девіз заснованого Франклом напрямку психології – логотерапія. Мудрі керівники використовують цю закономірність як відмінний спосіб мотивації підлеглих.

Це працює не тільки в бізнесі і психотерапії – кожен може використовувати цей метод, щоб стати успішнішим та щасливішим.
Віктор Еміль Франкл (нім. Viktor Emil Frankl) – австрійський психіатр, психолог і невролог, колишній в’язень нацистського концентраційного табору. Відомий як творець логотерапії – методу екзистенціального психоаналізу, який став основою Третьої Віденської школи психотерапії.

Логотерапевти (від грецького «Logos» – слово і «terapia» – турбота, догляд, лікування), слідом за Франкл, вважають, що абсолютно неприпустимо пояснювати те, що відбувається всередині людини глибинними інстинктами, як це робив Фрейд, або реакцією на зовнішні обставини. І те, і те не працює, не описує повністю всіх процесів, які відбуваються в психіці людини.

Саме сама людина (а не її інстинкти або реакції на зовнішнє середовище) визначає те, як вона живе, що вона відчуває, який її життєвий шлях і які рішення на цьому життєвому шляху вона приймає. Можливості людської особистості не обмежені. І в цьому сенсі абсолютно все одно, які у людини дитячі комплекси і що їй говорить її підсвідомість. У людини є інший ресурс, який дозволяє їй зробити так, як вона хоче.

Іншими словами, яка різниця, що у мене там в мінусі, коли у мене такий потенціал в плюсі! І ці мінуси мені абсолютно не заважають цей потенціал реалізувати.

Як оцінити кожного співробітника, щоб виявити їх прихований потенціал, читайте в цій статті.

Логотерапія – це якраз і є терапія сенсу, це той спосіб, який допомагає людині знайти сенс в будь-яких обставинах її життя, в тому числі і в таких крайніх, як страждання. І тут дуже важливо зрозуміти наступне: щоб знайти цей сенс, Франкл пропонує досліджувати не глибини особистості, а її висоти. Це дуже серйозна різниця в акценті. До Франкла психологи в основному намагалися допомогти людям, досліджуючи глибини їх підсвідомості, а Франкл наполягає на повному розкритті потенціалу людини, на дослідженні її висот.

Таким чином, акцент він робить, кажучи образно, на шпилі будівлі (висота), а не на його земельній ділянці (глибині). Мета логотерапії – розкрити можливості людини, взявши за основу афоризм Гете: «Якщо ми приймаємо людей такими, якими вони є, ми робимо їх гіршими. Якщо ж ми бачимо і показуємо їм їх такми, якими вони можуть бути, ми допомагаємо їм стати такими, якими вони здатні стати».

Простіше кажучи, якщо ми весь час вивчаємо, аналізуємо комплекси, недоліки, ниці пристрасті людини, то вона починає надто зациклюватися на них, розглядати все через їх призму, мимоволі розвивати їх в собі. Але якщо ми говоримо людині, що вона трохи вище, ніж вона є насправді, це дозволяє їй весь час тягнутися за більш високою планкою, розвиватися.

Франкл, грунтуючись на своєму багаторічному досвіді психотерапевта, стверджував, що така мотивація працює завжди приголомшливо!

Цей метод логотерапії можуть взяти на озброєння керівники, спілкуючись зі своїми підлеглими. Якщо керівник весь час говорить своєму підлеглому про його недоліки, він ніби програмує людину на них. Але якщо керівник знаходить в підлеглому щось хороше, і трохи перебільшує, то це сприймається як підтримка, у підлеглого з’являється бажання дійсно стати краще, тягнутися за більш високою планкою.

Оптимальний рівень такої планки – 10-20% більше ніж є насправді. Тоді це не травмує і не викликає підозри, що це якась брехня або лестощі. І на завершення кілька слів ось про що. У логотерапії велике значення надається тому, що зрілий вік – це не крах, як часто розглядається в звичному світогляді: якщо людина вийшла на пенсію, то життя скінчилося, нічого нового, цікавого вже не буде.

Це все повна нісенітниця, вважав Віктор Франкл, оскільки все залежить від самої людини, від того, чим вона наповнить своє життя, і від відчуття сенсу цього самого життя.

Приєднуйтеся до нас у Telegram!

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: