Влучно:

Свято треба завжди носити з собою. (с) Ернест Хемінгуей

Віктор Франкл про те, як зберегти силу духу в нелюдських обставинах

Віктор Франкл про те, як зберегти силу духу в нелюдських обставинах
Вам сподобалася ця стаття? Поділіться з друзями!
Подобається?
 

Чому одні люди здаються, а інші продовжують боротися, попри все?
Щоб це зрозуміти, всесвітньо відомому австрійському психологу Віктору Франклу довелося пережити жах концтаборів.

Ми підібрали для вас цитати Франкла, в яких він відповідає на питання, що служило йому внутрішньою опорою. Він розповідає про прийоми, які допомогли впоратися з болем та вистояти. Ці прийоми здобуті в дуже складних життєвих умовах, тому їхня цінність неймовірно висока.

 1. Одного мого друга та колегу, з яким ми тижнями працювали поруч (у концтаборі – прим.ред.), я буквально тренував, «натаскував» на гумор. Одного разу я запропонував йому щодня по черзі вигадувати якусь цікаву історію, яка може статися з нами після звільнення. Воля до гумору, спроба бачити хоч щось із того, що відбувається в кумедному світлі, можна розглядати як мистецтво жити.
 2. Можна відібрати в людини все, крім останнього – людської свободи, свободи поставитися до обставин чи так, чи інакше. І це «так чи інакше» у неї є завжди
 3. Найважча ситуація дає людині можливість внутрішньо піднятися над собою. Звичайно, мало хто здатний серед жахів концтабору досягти внутрішніх висот. Але ж такі люди були. Їм вдавалося при зовнішньому краху і навіть у самій смерті досягти такої вершини, яка була для них недосяжна раніше, у їхньому повсякденному існуванні.
 4. На світі є дві «раси» людей, лише дві! – люди порядні та люди непорядні.
 5. Деформація характеру ув’язненого у концтаборі залежала зрештою з його внутрішньої установки. Табірна обстановка впливала на зміни характеру лише в того ув’язненого, хто опускався духовно й у суто людському плані. А опускався той, у кого вже не залишалося більше жодної внутрішньої опори. У чому могла і повинна була така опора? Потрібно було знову звернутися людині до майбутнього, до якоїсь значущої для нього мети у майбутньому.
 6. Людині взагалі властиво орієнтуватися на майбутнє. До цього просвіту в майбутньому вона вдається у найважчі хвилини. Іноді це стає свого роду трюком, рятувальним прийомом у найважчі хвилини. Коли мені було зовсім несила, я уявляв, що стою на кафедрі у великому, яскраво освітленому, гарному, теплому залі. Я роблю доповідь – і публіка, яка сидить переді мною у затишних, м’яких кріслах, зацікавлено слухає. А говорю я про психологію в концентраційному таборі. І все, що пригнічує і мучить мене зараз, якось об’єктивується для мене, бачиться вже з висоти наукового аналізу, а я сам зі своїми стражданнями став уже об’єктом найцікавіших психологічних досліджень, які я сам зробив.
 7. Внутрішня людина може бути сильнішою за свої зовнішні обставини. І не лише у концтаборі. Людина завжди і скрізь протистоїть долі, і це протистояння дає можливість перетворити своє страждання на внутрішнє досягнення.
 8. Кожна моя спроба духовно відновити, «випрямити» своїх товаришів по нещастю знову і знову переконувала мене, що це можливо зробити, лише орієнтувавши людину на якусь мету в майбутньому. Як казав Фрідріх Ніцше: «У кого є «Навіщо?», той витримає будь-яке «Як?».
 9. Людина, яка втратила внутрішню стійкість, швидко руйнується. Фраза, якою вона відхиляє всі спроби підбадьорити її, типова: «Мені нема чого більше чекати від життя». Вся складність у тому, що питання про сенс життя має бути поставлене інакше. Треба вивчити самим і пояснити тим, хто сумнівається, що справа не в тому, чого ми чекаємо від життя, а в тому, чого воно чекає від нас.
 10. Людина, яка усвідомила свою відповідальність перед іншою людиною або перед справою, саме на неї покладеною, ніколи не відмовиться від життя. Вона знає, навіщо існує, і тому знайде у собі сили терпіти майже будь-яке «як».
  З нами Бог!
  Слава Ісусу Христу!
  Слава Україні!
  Все буде УКРАЇНА!

Джерело

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: