Влучно:

Свято треба завжди носити з собою. (с) Ернест Хемінгуей

Дітей влаштовує правда

Дітей влаштовує правда
Вам сподобалася ця стаття? Поділіться з друзями!
Подобається?
 

Мені п’ять років. Мене ведуть в стоматологію з карієсом. Лікар заглядає мені в рот і каже:

– Який жах! Черв’яки в зубі! Чорні, з червоними ногами і зеленими головами! Ну-ка, давай їх звідси виженемо!

Сказати, що мені стало погано – нічого не сказати. Черв’яки. В роті. У моєму роті черв’яки. Це той дитячий страх, який до цих пір залишився в мені панікою при відчутті будь-якого дискомфорту в ротовій порожнині. Банальний фарингіт викликає у мене депресію, при тому що біль я переношу терпляче. Але психологічно – я мучуся.

Мені шість років. Мене ведуть на похорон до бабусі мого двоюрідного брата. Мені кажуть, що бабуся Маша тепер на небі, але ось я бачу, що її закопують в землю в ящику, ось же вона, і я розумію, що дорослі нічого не тямлять у влаштуванні світу і брешуть там, де очевидно.

Мені сім. Мені кажуть, що павучків в будинку не можна вбивати, бо павучок – господар і все ось це ось, але я непритомнію від одного вигляду павучка, що наближається, і ще я знаю, що господар начебто дідусь, і ще я думаю, що чомусь на мене, рідну внучку, чхати, а на незнайомого павучка – ні. Навіщо ви мене народили, думаю я, завели б собі ще одного павучка?

І так далі.

І все це – брехня. У зубі немає черв’яків, малюк, там мікроби, вони руйнують зубчик, він стає чорним і болить. Ні, мікробів не видно, видно тільки те, що вони натворили.

Бабуся Маша тепер в землі, вона вже ніколи не буде ходити, розмовляти, щось робити, але так відбувається завжди, і з людьми, і з деревами, і тепер бабуся Маша просто стане частиною цієї землі, а значить, новою частиною світу.

Вбивати просто так не можна нікого, хіба що аби з’їсти або щоб тебе не з’їли, але малюк, не бійся, я з тобою, не плач, ось і немає павучка, дивись, його немає, він на тебе не заповзе.

Я забороняю брехати моїм дітям.

Я забороняю говорити “а он, дивись, коза в кущах йде”, якщо бабуся не знає, як заспокоїти примхливого малюка, а шукати аргументи їй лінь, і вона хоче переключити увагу, тому що кізоньки там немає і не було ніколи, і дитина плаче від обману (ага, да, “ой, втекла коза”).

Я забороняю брехати їм, що якщо поїсти морозива, то заболить живіт, тому що справа не в животі, а в тому, що на обід суп, а вже потім – морозиво. Я забороняю брехати їм, що в магазині не продаються роботи, тому що вони там продаються, але поки ми не можемо його купити, проте я можу дати тобі ще монетку в скарбничку, і скоро ти зможеш купити собі робота сам.

І знаєте що? Дітей влаштовує правда.

Дітей влаштовує правда про те, що не погода погана, а мама втомилася і не готова зараз виходити на вулицю. Правда про те, що рибка померла, але ми купимо нову рибку, а по цій давай з тобою посумуємо вдосталь, але будемо пам’ятати, що так влаштований світ. Правда про те, що буде боляче, але треба потерпіти, бо якщо не потерпіти, то потім стане набагато болючіше, і я дозволяю тобі плакати і лаятися – головне, дати доктору зробити все, що потрібно.

Вона їм підходить. Якщо це чиста правда, нехай навіть незручна і неприємна для дорослих. Тому що рано чи пізно дитина дізнається правду сама, вона обов’язково згадає, що дорослі подавали їй зовсім іншу інформацію. І вирішить, що вірити цим дорослим не можна.

Воно нам треба?

Дарина Івановська

Приєднуйтеся до нас у Telegram!

Джерело: facebook.com
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: