Влучно:

Свято треба завжди носити з собою. (с) Ернест Хемінгуей

17 відомих і невідомих скель в Україні: ідеї для вихідного дня

17 відомих і невідомих скель в Україні: ідеї для вихідного дня
Вам сподобалася ця стаття? Поділіться з друзями!
Подобається?
 

Україна – рівнинна країна, і з цим нічого не поробиш. В нас немає таких високих гір чи скельних урвищ, які захоплюють подих та змушують пітніти руки. Але зараз ми спробуємо вас переконати в протилежному. Хто шукає, той обов’язково знайде! – пише ua.igotoworld.com

Скелі – це неймовірні витвори природи. Вони вражають своєю досконалістю та довершеністю форм. Природа їх відточувала не одну сотню тисяч років! Сьогодні вони стали чудовим місцем відпочинку для сім’ї на природі, романтичною принадою для пар, та й, зрештою, для будь-якого туриста.

А ще скелі – це об’єкт тяжіння для скелелазів та альпіністів. Часто для перших – це вид спорту і задоволення, а для других – можливість потренуватися перед майбутніми гірськими експедиціями.

Джерело фото: wikipedia, автор: Balkhovitin. Крейдяні скелі в селі Білокузьминівка неподалік Краматорська, Донецька область

Скелі над Тетеровом в Денишах

Село Дениші, неподалік Житомира, відоме своїми живописними скельними берегами річки Тетерів, стало одним з улюблених місць відпочинку не тільки жителів Житомира, але і столиці. Окрема частина скель перетворилася у своєрідну Мекку для скелелазів. Тут дуже зручно тренуватися всім бажаючим – від початківця до профі. У скелях прокладено велику кількість маршрутів, порода доволі безпечна. Місце чудово підходить для відпочинку з палатками на вихідні в теплу пору року. Рекомендуємо вам відвідати руїни палацу Терещенків у Денишах.

Де знаходиться: неподалік греблі на річці Тетерів, село Дениші.
Як дістатися: найзручніше добиратися власним автомобілем. З Києва необхідно дістатися трасою М-06 до Житомира, де звернути на дорогу Н-03 в бік Старокостянтинова. Дениші знаходяться при дорозі.

Джерело фото: slood.livejournal.com

Крейдяний масив у Чепелі

Якщо ви живете в Харкові, то це місце якраз для вас. Час, проведений у спокійній і тихій місцині, стане для вас довгоочікуваним відпочинком за містом, подалі від суєти. Біля скель починається великий ландшафтний парк «Ізюмський закрут» – популярне місце сплавів на байдарках. Тут є можливість розкласти палатки, однак не рекомендуємо вам вживати воду з річки Чепіль, оскільки вище за течією в неї зливають відходи із промислових гігантів. Воду із Сіверського Дінця вживати тільки після кип’ятіння, а краще мати із собою невеликий запас. Місце хороше для тих скелелазів-альпіністів, які вже мають досвід, оскільки порода тут – крейда, і скелелазіння має свої особливості. Це найближче природне місце для скелелазіння неподалік Харкова.

Де знаходиться: при впадінні річки Чепіль у Сіверський Донець, найближчі населені пункти – села Протопопівка та Чепіль.
Як дістатися: приміським потягом їхати до Балаклії, звідки автобусом до села Протопопівка. Скелі знаходяться на північній окраїні села.

Джерело фото: galleryua.com

Острів Хортиця

Неприступні скельні береги здавна привертали увагу до острова, і найкращий тому доказ – козаки, які збудували на ньому Січ. Подейкують, що на Хортиці загинув відважний князь Святослав, якому на острові встановлено пам’ятник. Острів є невеликою частиною збережених до сьогодні порогів Дніпра, оскільки більшість з них пішли під воду після будівництва каскаду гідроелектростанцій на Дніпрі. Цікавим острів є з точки зору тренувань скелелазів. На його скельних берегах прокладено багато цікавих маршрутів різного ступеня складності. Вилазку на Хортицю можна поєднати з відвідуванням заповідника національного значення.

Де знаходиться: на берегах острова Хортиця в Запоріжжі.
Як дістатися: з Дніпропетровська та Кривого Рогу з невеликими інтервалами відправляються автобуси. Час у дорозі – 1-2 години.

Джерело фото: hortica.zp.ua

Пороги на Південному Бузі

Вздовж річки часто трапляються скельні виступи, які досягають свого апогею в Миколаївській області між містечками Первомайськ і Південноукраїнськ і тягнуться 20–30 кілометрів. Для збереження неймовірного ландшафту тут сформований національний природний парк «Бузький Гард», який став одним із 7 чудес України. Скелелази тут мають великий вибір скель для тренування, наявні відносно прості маршрути для початківці. Незабутніми для вас стануть сплави на байдарках, рафтах чи катамаранах.

Де знаходиться: Миколаївська область, Первомайський та Південноукраїнський райони. Найбільш мальовнича і популярна частина порогів знаходиться поблизу села Мигія.
Як дістатися: з Одеси та Миколаєва регулярно відправляються рейсові автобуси. З Одеси до Первомайська можна дістатися приміськими потягами.

Джерело фото: yarejka.livejournal.com. Скелі над Південним Бугом біля Південноукраїнська

Скелі Довбуша

Один з найбільших скельних масивів Українських Карпат розташований на межі Івано-Франківської та Львівської областей і приваблює до себе туристів чи не з усієї України. Найбільш вірогідно, що в минулому скелі Довбуша були фортецею, як це було в Тустані. І по сьогодні залишилися сліди колишньої фортифікаційної споруди – видовбаний у скелі колодязь, муроване накриття над ним. За легендою, тут заховав свої скарби сам Олекса Довбуш. Скелі Довбуша стали культовим місцем для скелелазів з усієї України. Тут часто проводять змагання з відповідних дисциплін. Висота самих скель досягає місцями 50 метрів. До ваших послуг велика кількість маршрутів різної складності та протяжності. Однак не легковажте – скелі забрали життя не одного досвідченого альпініста-скелелаза, про що нагадують меморіальні таблички на них.

Де знаходиться: поблизу села Бубнище Долинського району Івано-Франківської області.
Як дістатися: зі Львова та Ужгорода потрібно доїхати до Стрия, що найпростіше зробити залізницею, а звідти автобусами до Болехова, де пересісти на приміські рейси до Бубнища чи Поляниці.

Джерело фото: nice-places.com.

Скеля Білий Камінь

Цю скелю можна назвати скелею з характером, оскільки до неї не так просто дістатися. Але дорога до Білого Каменя може стати для вас незабутньою прогулянкою, якщо ви відпочиваєте в Дорі чи в Яремчі. Скеля стала локальним місцем паломництва скелелазів із Івано-Франківська та Львова. На ній прокладено багато маршрутів. Її особливістю є те, що в ній є своєрідний «камін» – порожнина в самій породі. Висота скелі – 29 метрів.

Де знаходиться: на північний захід від села Дора. Поблизу знаходиться вершина гори Пірс-Дора.
Як дістатися: автобусом або приміським поїздом до зупинки Дора, звідти потрібно підніматися в бік гори Пірс-Дора. Звертаємо вашу увагу, що маршрут не промаркований.

Джерело фото: 1ua.com.ua

Скельні масиви Закарпаття

Відносно багато скелястих місцин є на Закарпатті, особливо в так званих Вулканічних Карпатах. Всі вони – це застиглі породи лави, яка мільйони років тому вивергалася згаслими вже на сьогодні вулканами. Вони ніби ховаються за іншими принадами краю від сторонніх очей – йти вам доведеться не одну годину. Але від побаченого у вас точно перехопить подих – перед вами відкриються неймовірні краєвиди недоторканної природи. А якщо ви скелелаз, то вихідні проведе з користю і з не меншим задоволенням. Найбільшим і водночас недооціненим місцем на Закарпатті є скелі Смерековий Камінь. Вони знаходяться на території заказника «Зачарована Долина». Восени перед вами відкриються просто незабутні види різнобарвного букового лісу та долини Боржави внизу. Але поки це місце популярне тільки серед скелелазів. Тут вони тренуються і деколи проводять змагання. Висота скель – від 20 до 100 метрів, а прокладені маршрути підійдуть як новачкам, так і досвідченим скелелазам.

Де знаходиться: на схилах гори Бужора, Іршавський район, поблизу сіл Ільниця та Осій.
Як дістатися: автобусом з Ужгорода до Ільниці або Осоя. З обох сіл є дороги, які ведуть до скель.

Джерело фото: photogrammer.com.ua, автор: Mihovics Mihaly

Не менш величні скелі знаходяться на схилах Анталовецької Поляни і носять назву Соколець, через те, що на них часто гніздяться соколи. Висотою сягають 50 метрів. Однак до них дістатися не так просто – вам доведеться декілька годин йти лісовою дорогою, аж поки не вийдете до урвища – схил різко обривається, і гори перед вами як на долонях. Місце цікаве з точки зору скелелазіння, однак порода досить сипка і через це стає подекуди небезпечною.

Де знаходяться: над селом Тур’ї Ремети на північно-східних схилах Анталовецької Поляни.
Як дістатися: автобусом до села Невицьке, звідки біля замку починається лісова дорога, яка виведе вас аж на вершину гори. Звідти – ще година, і ви на місці. Маршрут промаркований.

Джерело фото: автор – ravlyk

Окрім цих скель, варто згадати Обавський Камінь у Мукачівському районі над селом Синяк, Новоселицьку скелю – величний обрив, висотою 70 метрів, з якого в добру погоду видно в радіусі 40 кілометрів. Але для того, щоб їх побачити, ви в обох випадках здолаєте до 10 кілометрів лісових стежок.

Фото: автор – ostwik

Для скелелазів неоціненним скарбом є скелі на околиці Ужгорода в селі Оноківці, де вони можуть тренуватися щодня. Маршрути ідеально підходять початківцям. А для любителів романтики – вночі зі скель відкриється неймовірний краєвид нічного міста.

Як дістатися:

  • скелі в Оноківцях – маршруткою № 15 їдете до кінцевої, далі переходите міст через канал, і скелі будуть по лівий бік уздовж річки. Якщо пройти по правий бік і за будинками взяти ліворуч вгору, то вийдете на оглядовий майданчик.
  • Новоселицька скала: з Ужгорода до Новоселиці автобусом. Скелю видно із села, в її бік веде ґрунтова дорога, йти необхідно нею. Звертаємо вашу увагу, що село лежить в прикордонній смузі, обов’язково майте при собі паспорт або документ, що посвідчує особу.
  • Обавський Камінь: найзручніше добиратися з Мукачева, де сісти на автобус до села Синяк. Одразу біля санаторію починається маршрут до скель.

Скельні масиви Львівщини

Скелі Львівщини овіяні історією та легендами. Практично всі вони у часи середньовіччя використовувалися як фортеці чи сторожові пункти – видимість з них така, що сам бог велів. Більшість з них знаходиться в гірському масиві Бескиди, який тягнеться від Івано-Франківської області аж у Польщу. Мабуть, найпопулярнішими з усіх є скелі Тустань, або Урицькі скелі, поблизу однойменного села. В давнину тут розміщувалася давньоруська фортеця, яка стерегла важливий торговий шлях на Закарпаття і далі в Угорщину. Зараз від фортеці залишилися тільки сліди, але скелі справляють неймовірне враження величі та краси! Це місце теж підходить для скелелазіння, але оскільки скелі є пам’яткою історії, то це обмежує можливість їх використання як скеледрому.

Де знаходяться: на північній околиці села Урич Сколівського району.
Як дістатися: до села ходять прямі автобуси зі Львова. Можна також доїхати до села Нижнє Синьовидне по трасі Київ – Чоп і звідти добиратися попутним транспортом до Урича.

Джерело фото: io.ua.

Поблизу Львова теж є напрочуд спокійне і мальовниче місце, де можна приємно відпочити вихідними від міської суєти. А якщо ви альпініст, то можете добре потренуватися перед серйозними альпіністськими експедиціями. Ім’я цій місцині – Чортові скелі на околиці Львова. В давнину, до речі, масив використовувався як сторожовий пункт на підходах до міста. Він складається з кількох скель різної висоти, однак чудово підходить для початківців-скелелазів. Прокладено багато маршрутів, тому вибір за вами.

Де знаходяться: в лісі між Львовом і Винниками.
Як дістатися: автобусом Львів – Винники до зупинки «Винниківське озеро», звідки йти пішки приблизно ще 2 кілометри.

Джерело фото: lviv.depo.ua

Поблизу села Бусовисько знаходиться масив скель, які теж називають Чортовим каменем, хоча поширена і назва Спаський Камінь. Вони невеликі, але зручні для початківців. Однак це місце поміж скелелазами не користується особливою популярністю. Скелі включені в туристичний маршрут «Стежками князя Лева», який багато часу проводив саме в цих краях.

Де знаходяться: скелі знаходяться на захід від села Бусовисько та на південь від села Спас.
Як дістатися: приміським потягом Львів – Сянки до платформи Спас або Бусовисько, звідки потрібно пройти до 4 кілометри маркованим маршрутом.

Джерело фото: uk.m.wikipedia.org

Скельні масиви Поділля

Поділля особливо багате на природні скеледроми. Сама назва міста Кам’янець-Подільський ніби натякає на це. На ваш вибір тут і каньйон Дністра, Смотрича, скелі на берегах Південного Бугу – ці місця дійсно варті того, щоб їх відвідати.

Фото: місце впадіння р. Тернавка у Дністер, автор: Андрій Гук, джерело: hooke.foto.ua

Кам’янець-Подільський – це ціле місто, яке розкинулося на скелях. Не дивно, що тут часто проводять змагання поміж скелелазами – каньйон річки Смотрич для цього добре підходить. Можна годинами гуляти по ньому і милуватися неземною красою форм та гармонічністю, де місто переплелося із скелями. Скелелази освоїли район довкола мосту, який сполучає Нове та Старе місто. Вагомим для альпіністів у плані тренування та підготовки до гірських сходжень є льодолазіння – взимку деякі ділянки каньйону покриваються льодом, і вони стають чудовими майданчиками для випробовування своїх сил.

Як дістатися: з Києва, Львова, Хмельницького та Чернівців регулярно відправляються автобуси до Кам’янця-Подільського. Між Києвом та Кам’янцем є пряме залізничне сполучення.

Джерело фото: uatravel.org

Не оминула кам’яна природа і жителів Вінниці – скелі Каспича знаходяться практично в центрі міста і стали одним з улюблених місць відпочинку молоді. А ще – це центр місцевого скелелазіння. Свою назву скелі отримали в честь Вадима Каспича, який проклав більшість маршрутів на них. Однак є один нюанс – місцями з незрозумілих причин скелі забетоновані, що ускладнює умови скелелазам.

Де знаходяться: на березі Південного Бугу, у кінці вулиці Нагірної.
Як дістатися: від залізничного вокзалу на маршрутці № 32 до магазину «Старе Місто», а далі вниз по вулиці Нагірній до берега Південного Бугу.

Джерело фото: alp.org.ua

Якщо вас дістала міська суєта і хочеться спокою, то можете вирушити до скель Звониха, що поблизу Тиврова на Вінниччині. Вони, як і попередні, височіють над Південним Бугом, утворюючи тиху і спокійну мальовничу місцину. Скелелази вже встигли прокласти на них більше 10 маршрутів різного рівня складності.

Де знаходяться: на березі Південного Бугу поблизу села Кліщів. Відстань до Вінниці – 40 кілометрів.
Як дістатися: автобусом Вінниця – Кліщів або ж до Тиврова, де пересісти на приміський автобус до Кліщів. У селі вийти до берега річки. На другому березі знаходяться скелі. Перейти річку вбрід – і ви опинитеся одразу біля них.

Джерело фото: snap.com.ua.

Це далеко не всі скельні масиви. Їх значно більше. Деякі з них взагалі не освоєні і поки «дикі» для туристів і скелелазів. Тому при бажанні ви завжди знайдете якусь місцину відносно недалеко від вас, де зможете провести вихідні в гармонії з природою, а скелелази із задоволенням відточать свою техніку.

Джерело: ua.igotoworld.com
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: