Влучно:

Свято треба завжди носити з собою. (с) Ернест Хемінгуей

Бадґір: як боролися з пекельною спекою в стародавньому світі

Бадґір: як боролися з пекельною спекою в стародавньому світі
Вам сподобалася ця стаття? Поділіться з друзями!
Подобається?
 

Поки всі ми маємося від спеки і живемо тільки за рахунок кондиціонерів і вентиляторів, вже пару тисяч років існує пристрій, який настільки ефективний, що робить стерпним навіть життя в пустелі і охолоджує воду майже до температури замерзання.

Бадґір – це перські вітряні вежі, які перетворювали будинок в пустелі в прохолодне житло. До того ж, вони не позбавлені екзотичної естетики і грубуватої витонченості. Ніхто точно не знає, коли з’явилися бадґіри, але в самому Ірані їх будують вже явно більше двох тисяч років. Схожі споруди були і у стародавніх єгиптян і називалися «малькаф».

Бадґір виглядають як масивні труби, що нагадують гігантські камінні. Вони пронизують весь будинок з самого підвалу, через житлові приміщення і підносяться над своїм будинком. Бадґіри працюють за рахунок того ж ефекту, що каміни, тільки система в цілому складніша і допускає різні варіанти.

Їх не дарма називають «вітроловочами». Сенс бадґір в тому, щоб зловити найменший вітер з поверхні і за рахунок різниці тисків направляти його вниз, через всю товщу будівлі.

При цьому бадґір – це не просто витяжка. Завдяки розмірам і розташуванню в самому серці будівлі, вони постійно охолоджують його поверхні. Тепло від стін передається вітрові, який вривається, і також виходить назовні.

Ці пристрої – одночасно і вентиляція і щось на зразок радіаторів для цілого будинку. Вони дивно ефективні: в пустельних районах Ірану їх будують до цих пір – кондиціонери тут просто не справляються.

Крім позбавлення будинків від пекельної спеки, бадґір використовувалися для охолодження ганат, тобто підземних каналів і сховищ з водою. Ефективність в цьому випадку була настільки велика, що вода в сховищах охолоджувалася майже до температури замерзання – вона була крижаною в самому серці пустелі.

Бадґір – це спадщина старої Персії, ще з тих часів, коли державною релігією був не іслам, а зороастризм. Тому не дивно, що найбільше таких споруд збереглося в Язде – одному з небагатьох зороастрийских міст сучасного Ірану.

Вітряні вежі можуть бути дуже різними і кожен архітектор намагався надати їм унікального виду. Часто їх форма виглядає дуже дивною і химерною.

Володимир Бровін

Джерело

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: