Влучно:

Свято треба завжди носити з собою. (с) Ернест Хемінгуей

Подивіться, які звірі живуть в зоні відчуження Чорнобиля. Здається, природа майже залікувала рани, які їй завдала людина

Подивіться, які звірі живуть в зоні відчуження Чорнобиля. Здається, природа майже залікувала рани, які їй завдала людина
Вам сподобалася ця стаття? Поділіться з друзями!
Подобається?
 

37 років тому сталася найстрашніша техногенна катастрофа за всю історію людства – вибухнув реактор Чорнобильської АЕС. В результаті аварії територія площею 200 тис. км² виявилася забруднена ядерними відходами. Тепер в межах 30 км від АЕС майже не залишилося людей: населення спішно евакуювали. А зону відчуження несподівано заповнили тварини, деякі з яких у дикій природі не помічали вже більше 100 років.

Сподіваємося, що людство винесе урок із страшної аварії і зробить все, щоб таке більше ніколи не повторилося. А поки природа в уражених районах відновлює сама себе, погляньте на те, які звірі потрапили в приціли фотопасток в зоні Чорнобиля.

Рудий ліс – найстрашніше місце після вибуху. Так він виглядає зараз

© Pauletto Francois / ABACA / EAST NEWS

Після вибуху в 1986 році найбільшу дозу радіації прийняв на себе сосновий ліс, розташований поруч зі станцією. Вплив був настільки сильним, що одні дерева загинули, а інші забарвилися в буро-червоне світло. Тепер цей ліс називають Рудим, але навіть він почав відроджуватися.

Незважаючи на небезпечний для людини рівень радіації, сюди повернулися деякі рідкісні види тварин

Коні Пржевальського

© IMP Features / Roger Allen / East News

У 1998 році в зону відчуження завезли 20 коней Пржевальського. Сьогодні поголів’я маленьких міцних конячок налічує більше 100 особин. Коні живуть табунами – навколо альфа-самця збирається гарем з самок жереб’ят. Іноді дикі коні-одинаки крадуть самок домашніх коней у незаконних поселенців Прип’яті.

Європейська рись

© Derzhavne agentstvo Ukrayiny` z upravlinnya zonoyu vidchuzhennya / Facebook © ChernobylWildZone / youtube.com

Головний хижак зони – європейська рись. Цим великим котикам в Чорнобилі боятися нікого – вони виходять на полювання не в сутінках, як зазвичай, а спокійно розгулюють вдень. Адже людей зі зброєю тут немає. Маршрути рисей пролягають найбільш зараженими територіями.

Вовк

© Derzhavne agentstvo Ukrayiny` z upravlinnya zonoyu vidchuzhennya / Facebook © Derzhavne agentstvo Ukrayiny` z upravlinnya zonoyu vidchuzhennya / Facebook

У 1987 році в Чорнобилі жили 3 зграї вовків, а зараз їх 7. У кожній зграї по 10 сильних, здорових тварин. Вовки навчилися використовувати ландшафт, створений людиною, – вони полюють на зруйнованих вулицях Прип’яті.

Активісти з фотопастки вистежили рідкісних тварин, яких і не сподівалися побачити

Взагалі-то в чорнобильській зоні ніяких наукових досліджень не велося. Всі спостереження зроблені завдяки активістам – екологам і біологам. Ось, наприклад, Сергій Гащак, співробітник міжнародної радіоекологічної лабораторії Чорнобильського центру, встановлював фотопастки за свої гроші.

Тільки недавно, в 2017 році, в межах 30-кілометрової зони ЧАЕС створили Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник, і ми з вами можемо побачити птахів і тварин, які, здавалося, зникли назавжди.

Подивіться на рідкісних звірів, які потрапили в фотопастки Сергія та інших вчених.

Єнотоподібний собака

© Sergej Gashchak / Facebook © Bios Photo / East News

Єнотовидних собак завезли сюди з Далекого Сходу в період існування СРСР. Але тварини не розгубилися – вони розмножилися і відчувають себе в Поліссі як вдома.

Лосі і зубри

© Pauletto Francois / ABACA / EAST NEWS © Derzhavne agentstvo Ukrayiny` z upravlinnya zonoyu vidchuzhennya / Facebook

Лосі бродять навколо зруйнованої ЧАЕС. З ворогів у них тільки вовки. А ось зубрів люди примудрилися знищити в XIX столітті. До Чорнобиля привезли пару цих могутніх тварин, але вони загинули. Однак нещодавно вчені знайшли сліди зубрів і прийшли до висновку, що зубри все ж водяться на території Прип’яті, тільки не горять бажанням зустрічатися з людиною.

Дрімлюга і чорний лелека

Дрімлюга в деяких місцях планети знаходиться під загрозою вимирання, чорний лелека і зовсім занесений до Червоної книги, тому побачити його – велика удача.

Ліскулька (ліщиновий вовчок)

© Anton Yuhimenko / Facebook © Sergej Gashchak / Facebook

Цей гризун, який схожий на білку, мишу і хом’яка одночасно, називається ліщиновий вовчок. Вовчок занесений в Червону книгу, а ще він вправно пересувається по гілках чагарників і харчується зернами рослин. Це маля потрапило в об’єктив працівника ЧАЕС в 2019 році і отримала прізвисько «чорнобильський лемур».

Дика свиня

Видри

© Derzhavne agentstvo Ukrayiny` z upravlinnya zonoyu vidchuzhennya / Facebook

Річкові видри живуть по всій Європі, але це в теорії. А на практиці люди активно винищують цих милих тваринок. Зате на території Прип’яті їм ніхто не заважає: мисливців немає і улюблена риба водиться в достатку.

Бурий ведмідь

© ChernobylWildZone / YouTube

Бурий ведмідь потрапив в об’єктив фотопастки, коли переходив занедбану дорогу недалеко від Чорнобиля. Вченим довго не вдавалося знайти його, так як ведмідь відмінно ховався, але тепер ми знаємо, що в зоні відчуження відновлюється популяція цих грандіозних тварин.

Сіра сова

© Derzhavne agentstvo Ukrayiny` z upravlinnya zonoyu vidchuzhennya / Facebook

Цей птах, який дивиться на людей з презирством, – сіра сова. Птах вміє добре ховатися, і засікти її не так вже й легко, але в Прип’яті птахи гніздяться відкрито.

Широковух

© East News

Це широковух європейський – рідкісний кажан, який активно заселяє Чорнобиль. Зараз в зоні живе 14 видів рідкісних і не дуже рідкісних рукокрилих.

Сучасна Прип’ять – це модель світу без людини. І, здається, природа прекрасно обходиться без нашого втручання. Дикі тварини та дерева руйнують залишки цивілізації, і через пару десятків років сліди людини зникнуть остаточно.

Для фахівців це відмінний привід вивчити рідкісні види тварин, ну а для простих людей – нагадування про те, що ми не царі природи. Зізнаємося, вид ведмедя і гігантських сомів викликав у нас мурашки по шкірі.

Джерело: vsviti.com.ua
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: