Влучно:

Свято треба завжди носити з собою. (с) Ернест Хемінгуей

Марк Аврелій: “Проблема в тому, що, не ризикуючи, ми ризикуємо в сто разів більше”

Марк Аврелій: “Проблема в тому, що, не ризикуючи, ми ризикуємо в сто разів більше”
Вам сподобалася ця стаття? Поділіться з друзями!
Подобається?
 

10 найяскравіших цитат Марка Аврелія, філософа і римського імператора.


Особистості, подібної Марка Аврелія, не було в історії людської цивілізації і, мабуть, поки не передбачається. Смілива заява? Мабуть. Але аж ніяк не безпідставна. І в минулому, і в сьогоденні політична система в її численних варіаціях і взагалі світоустрій просто не пристосовані до появи такого правителя, як Марк Аврелій Антонін.

Ким він був? Правителем? Філософом? Воєначальником? Громадянином Риму? Задамо інше питання, менш очевидне: ким не був Марк Аврелій? Перш за все, він не був ідеальним правителем. Бо завжди був вірний принципам своєї філософії. А ідеальний правитель не просто повинен – ​​зобов’язаний – йти на компроміси, тобто поступатися принципами. Марку Аврелію ж вдавалося жити і правити по-іншому …

Філософів на троні було чимало. Ще більше – воєначальників. Правили і ті, кого щиро, а не тому, що так треба, любив народ, від останнього жебрака до найбагатшого і благородного. Можна навіть відшукати в історії приклади тих, хто був одночасно і філософом, і полководцем, і улюбленцем народу, в загальному, «батьком вітчизни». Але не було тих, хто завжди, в будь-яких обставинах, до кінця сповідував прийняті на себе зобов’язання філософа і людини. Крім Марка Аврелія.

Ці зобов’язання він коротко і ясно виклав з своїх «Роздумах»: «Не живи так, наче тобі належать ще десять тисяч років життя. Вже наближається час. Поки живеш, поки є можливість, старайся стати хорошим … І кожну справу виконуй так, немов вона остання у твоєму житті».

Кажуть, на церемонії прощання з покійним імператором сталася дивна річ. Учасники траурної процесії ридали і сумували, але раптом сльози перестали литися, скорбота пішла, люди просвітліли. Що ж сталося? А те, що люди усвідомили: немає сенсу оплакувати імператора, адже небо лише на час дало його землі і тепер він повернувся туди, звідки прийшов – у вічність…

Марк Аврелій – римський імператор, філософ, представник пізнього стоїцизму, послідовник Епіктет. Останній з п’яти хороших імператорів.

Марк Аврелій залишив філософські записи, яким зазвичай приписують загальну назву «Міркування про самого себе». Ми зібрали 10 найбільш яскравих цитат з його книг:

  • Якщо не можеш змінити обставини, зміни своє ставлення до них. Усюди, де можна жити, можна жити добре.
  • Кожен коштує стільки, скільки коштує те, про що він клопочеться.
  • Справжня цінність людини вимірюється в тих речах, до яких вона прагне!
  • Твої думки стають твоїм життям.
  • Наймерзенніший вигляд малодушності – це жалість до самого себе.
  • Для щасливого життя потрібно зовсім небагато. Вся справа в самій людині, в образі її мислення.
  • Людина живе тільки в даний момент. Все інше або пройшло вже, або, невідомо, чи буде.
  • Смерть посміхається кожному з нас. Ми можемо тільки посміхнутися їй у відповідь.
  • Треба щоранку говорити собі: сьогодні мене чекає зустріч з дурнем, нахабою, грубіяном, шахраєм.
  • Несправедливість не завжди пов’язана з якоюсь дією; часто вона полягає саме в бездіяльності.

Джерело

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: