Влучно:

Свято треба завжди носити з собою. (с) Ернест Хемінгуей

Ерік Берн: «Бути красивою – це питання не анатомії, а батьківського дозволу»

Ерік Берн: «Бути красивою – це питання не анатомії, а батьківського дозволу»
Вам сподобалася ця стаття? Поділіться з друзями!
Подобається?
 
Ерік Берн – автор знаменитої концепції сценарного програмування і теорії ігор. В їх основі лежить трансактний аналіз, який зараз вивчають у всьому світі.

Берн впевнений, що життя кожної людини програмується до п’ятирічного віку, і всі ми потім живемо за цим сценарієм.

У нашому матеріалі добірка цитат цього видатного психолога про те, як програмується наш мозок.

1. Сценарій – це життєвий план, який поступово розгортається і формується ще в ранньому дитинстві в основному під впливом батьків. Цей психологічний імпульс з великою силою штовхає людину вперед, назустріч її долі, і дуже часто незалежно від її опору або вільного вибору.

2. У перші два роки поведінка і думки дитини програмуються в основному матір’ю. Ця програма і формує початковий каркас його сценарію, «первинний протокол» щодо того, ким йому бути, тобто бути йому «молотом» або «ковадлою».

3. Коли дитині виповнюється шість років, її життєвий план вже готовий. Це добре знали священики і вчителі середньовіччя, говорили: «Залиште мені дитину до шести років, а потім беріть назад». Хороший дошкільний вихователь може навіть передбачити, яке життя чекає дитину, чи буде вона щасливою чи нещасною, чи стане переможцем, чи буде невдахою.

4. План на майбутнє складається в основному за сімейними інструкціями. Деякі з найбільш важливих моментів можна виявити досить швидко, вже в першій розмові, коли психотерапевт запитує: «Що батьки говорили вам про життя, коли ви були маленьким?».

5. З кожної вказівки, в якій би непрямій формі вона не була сформульована, дитина намагається витягти його імперативне ядро. Так вона програмує свій життєвий план. Ми називаємо це програмуванням, оскільки вплив вказівки набуває характеру сталості.

Дитина сприймає бажання батьків як команду, такою вона може залишитися на все життя, якщо в ній не станеться якогось драматичного перевороту або події. Тільки великі переживання, наприклад війна, або несхвалення батьками любов можуть дати йому миттєве звільнення.

Спостереження показують, що психотерапія може також давати звільнення, але значно повільніше.

Смерть батьків не завжди знімає закляття. Навпаки, в більшості випадків вона його робить міцнішим.

6. Найчастіше дитячі рішення, а не свідоме планування в зрілому віці визначають долю людини. Що б не думали чи не казали про своє життя, нерідко створюється враження, ніби якийсь потужний потяг змушує їх кудись прагнути, дуже часто зовсім не у відповідності з тим, що пишеться в їх автобіографіях або трудових книжках.

Ті, хто хоче робити гроші, втрачають їх, тоді як інші нестримно багатіють. Ті, хто заявляє, що шукає любові, пробуджують тільки ненависть навіть у тих, хто їх любить.

7. У житті людини сценарний підсумок передрікає, пропонується батьками, однак він буде недійсним до тих пір, поки не буде прийнятий дитиною.

Звичайно, прийняття не супроводжується фанфарами і урочистою ходою, але тим не менше одного разу дитина може заявити про це з усією можливою відвертістю: «Коли я виросту, я буду такою ж, як матуся» (що відповідає: «Вийду заміж і понароджую стільки ж дітей ») або« Коли я стану великою, я буду як тато »(що може відповідати:« буду убитий на війні. »).

8. Програмування в основному відбувається в негативній формі. Батьки забивають голови дітей обмеженнями. Але іноді дають і дозволи.

Заборони ускладнюють пристосування до обставин (вони неадекватні), тоді як дозволи надають свободу вибору.

Дозволи не призводять дитину до біди, якщо не супроводжуються примусом. Справжня роздільна здатність – це просте «можна», як, наприклад, ліцензія на рибну ловлю. Хлопця ніхто не змушує ловити рибу. Хоче він – ловить, хоче – ні і йде з вудками, коли йому подобається і коли дозволяють обставини.

9. Дозвіл не має нічого спільного з вихованням вседозволеності. Найважливіші дозволи – це дозволи любити, змінюватися, успішно справлятися зі своїми завданнями. Людину, що володіє таким дозволом, видно відразу, так само як і того, хто пов’язаний всілякими заборонами. ( «Йому, звичайно, дозволили думати», «Їй дозволили бути красивою», «Їм дозволено радіти».)

10. Потрібно ще раз підкреслити: бути красивою (так само як мати успіх) це питання не анатомії, а батьківського дозволу.

Анатомія, звичайно, впливає на миловидність обличчя, однак лише у відповідь на усмішку батька або матері може розквітнути справжньою красою обличчя дочки.

Якщо батьки бачили у своєму синові дурну, слабку й незграбну дитину, а в дочці – потворну і дурну дівчинку, то вони такими і будуть.

Джерело

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: